Plażing w Ustroniu Morskim

Najważniejsza rzecz w nadmorskim kurorcie turystycznym? Jednogłośnie i bezapelacyjnie plaża. Szerokie połacie miękkiego piasku, powietrze nasycone dobroczynnym jodem, falujące wody Bałtyku i szeroki wachlarz przyjemnych aktywności do wyboru… Czysta esencja relaksu i efektywnego odpoczynku. Ustronie Morskie dysponuje doskonałymi plażami, regularnie wyróżnianymi prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi.

Ten symbol oznacza, iż kąpielisko spełnia normy ustalone przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej dotyczące czystości oraz ochrony środowiska. W Ustroniu należycie zadbano o dostępność koszy na śmieci, przebieralni czy toalet, są także pewne udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wytyczono również obszary, na których obecność zwierząt - czyli przede wszystkim psów - nie jest żadnym problemem.

Od wakacyjnego sezonu 2016 plaże Ustronia Morskiego podzielono na 3 obszary. Wcześniej, administracyjnie rzecz biorąc, funkcjonowało tu jedno kąpielisko wytyczone wzdłuż 2,1km linii brzegowej i 600-metrową strefą strzeżoną przez ratowników. W tym pasie zbudowano 9 zejść na piasek oraz 3 mola spacerowe - jedno z nich wprawdzie jest prywatne, ale również udostępniane plażowiczom. Gospodarzem całości jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustroniu Morskim.

Największa w miejscowości jest plaża zachodnia - ma ok. 835m długości. Nieznacznie krótsze jest kąpielisko wschodnie, ma 750 metrów. Ostatnia z ustrońskich plaż, centralna, rozciąga się na 515m linii brzegowej. Wszystkie łączy to, że nie są specjalnie szerokie, z reguły mają od dwudziestu do trzydziestu kilku metrów. Niby niewiele, ale wystarczająco dużo by w trakcie sezonu na plażach pojawiały się trampoliny, zjeżdżalnie, boiska do siatkówki, bary z dyskotekami i inne letnie atrakcje. Na dzieciach spore wrażenie robi również przystań rybacka, a konkretniej to cumujące przy brzegu kutry.

W trakcie letnich wakacji aktualny stan wód w kąpieliskach Ustronia Morskiego badany jest przynajmniej pięciokrotnie - raz na kilka, kilkanaście dni przed rozpoczęciem sezonu (trwającego z reguły od ostatniego dnia czerwca do końca sierpnia),a w jego trakcie jeszcze minimum po dwa razy w miesiącu. Jeżeli laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie stwierdzi w próbkach np. zakwit sinic albo obecność bakterii E. coli, nieuchronnie wprowadzany jest zakaz kąpieli. Poinformuje o tym wszystkich wściekle czerwona flaga powiewająca na budkach/wieżyczkach ratowników. Oczywiście taki zakaz może mieć rozmaite przyczyny, nie tylko skażenie wody, ale też niska temperatura, słaba widoczność, silne prądy wsteczne czy zdecydowanie zbyt wysokie fale.

Na koniec krótko i konkretnie: Ustronie Morskie to świetny wybór dla miłośników tzw. plażingu.

Dodano: 2016-10-18 14:21:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz