Uroczyste imieniny Dębu Bolesław

Najmłodszy uczestnik rajdu miał niespełna rok, najstarszy około osiemdziesięciu lat. Czyli dziesięć razy mniej niż jubilat – Dąb Bolesław, który wczoraj, 19.08.2015 r. w Ustroniu Morskim, obchodził 15- lecie nadania swojego imienia.


Wszystkich uczestników, zorganizowanego specjalnie na tę okazję rajdu krzyżowego, który wiódł z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego i Dygowa łączyła wspólna pasja do przyrody. Wiele osób, które tego dnia przyjechały świętować imieniny drzewa, pochodziło z różnych zakątków kraju, spędzając akurat swoje wakacje w okolicy. Sporo było rodziców z małymi dziećmi, które raźnie pokonywało trasę na rowerach lub pieszo. Sporo też było osób dojrzałych i nieco starszych. Wszyscy podkreślali fakt, że jest to dla nich fascynujące wydarzenie, i że należy poświęcić więcej uwagi promocji najstarszego dębu w Polsce, gdyż nadal panuje błędne przekonanie, że są od niego starsi.

Każdy uczestnik tego wydarzenia otrzymał Certyfikat pokonania trasy turystycznej "Szlakiem Starych Dębów" oraz drobne upominki. Odśpiewanie nie "stu lat", a "tysiąca lat", aby żył mam Bolesław, przy akompaniamencie gitary oraz zjedzenie okolicznościowego tortu dopełniło całości. Uroczystość uznano za udaną i zaplanowano spotkanie za rok, o tym samym czasie i w tym samym miejscu.

Dąb Bolesław znajduje się w Kołobrzeskim lesie. Wiedzie do niego oznakowana i opisana ścieżka edukacyjna, której otwarcie było jednym z elementów obchodów jubileuszu nadania imienia. Ustroński dąbBolesław ma w obwodzie prawie 700 cm, sięga w górę 32 m a rozpiętość jego konarów liczy sobie 200 cm. Obecnie jest on uznany za najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Mimo udowodnionego wieku nadal wielu mieszkańców naszego kraju nie zdaje sobie sprawy, że taki okaz rośnie w przepięknym lesie mieszanym, tuż obok: grabów, nieco młodszych dębów, brzóz i sosen, górując nad nimi i dumnie wznosząc swe okazale konary.

Dąb mimo swego wieku jest w niezłej kondycji, być może z uwagi na bogate próchnicze i wilgotne podłoże lasu. Nieopodal niego rośnie kolejny dąb, uznany również za jeden z najstarszych i obecnie plasujący się na piątym miejscu - Warcisław. Już sam fakt , ze w jednym miejscu można znaleźć tak wspaniałe i okazałe pomniki przyrody zachęca, aby zaplanować sobie wycieczkę w te rejony. Zarówno z Ustronia Morskiego, jak i z Dygowa, czy Kołobrzegu, dojazd na rowerach lub piesza wycieczka nie zajmie nam dużo czasu. Można też podjechać dość blisko samochodem i zatrzymać się na stacji kolejowej „Bagicz” i stąd, idąc śródpolną drogą, dotrzeć do lasu i kierując się drogowskazami i znakowaniami błękitnego szlaku dotrzeć tu, gdzie drzewa przez samo swoje trwanie opowiadają historię tej ziemi.

Warto zatrzymać się, dotknąć, zamyślić, sfotografować i napisać o tym miejscu, aby inni, tak jak i my mogli odnaleźć ciekawostkę przyrodnicza, jaką niewątpliwie jest Kołobrzeski Las i prastare dęby.

Galeria
Dodano: 2015-08-24 09:19:00

Komentarze (2)
Anonim
5.08.2021 14:23

Niesamowite, że już przez tyle lat dąb utrzymuje się w takiej kondycji. Oby wytrzymał jak najdłużej.

Anonim
5.08.2021 14:23

Super, że tyle uczestników udało się na rajd krzyżowy! Sam muszę następnym razem spróbować.

Dodaj komentarz