Wielka feta przy najstarszym dębie w Polsce

Z okazji jubileuszu pietnasto- lecia nadania imienia Bolesław (dla uczczenia króla polskiego Bolesława Chrobrego i jego historycznej zasługi w dziele utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu) najstarszemu dębowi w Polsce, 19 sierpnia 2015 odbędzie się niecodzienna impreza imieninowa.


Imię Bolesław, najstarszemu dębowi nadano imię dokładnie w dniu 19 sierpnia 2000 r. W roku obecnym dokładnie tego samego dnia postanowiono uczcić tę okoliczność organizując rajd rowerowy. Rajd rowerowy ruszy w dniu 19 sierpnia br. (środa) z Kołobrzegu, spod Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kupieckiej, o godz. 11.00, natomiast rowerzyści z Ustronia Morskiego wystartują o godz. 12.00 sprzed Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Osiedlowej 2B w Ustroniu Morskim. Obie grupy spotkają się o godz. 12.30 przy stacji PKP Bagicz, aby uroczyście otworzyć nową ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną i przejechać do dębu „Bolesław”. Nowa ścieżka posiada specjalne tablice edukacyjne, przyrodnicze łamigłówki, a także wiaty przystankowe, gdzie można odpocząć albo schronić się przed deszczem.

-„Nieco za stary by obchodzić urodziny… więc świętuje imieniny. Nasz leciwy Bolesław cieszy się znakomitą kondycją i co raz większą sławą. Choć próbuje z nim konkurować młodszy Bartek, to nasz Bolesław bije rekord wieku i wkrótce będzie bił rekordy odwiedzin”. – informuje nas Urszula Czachorowska odpowiedzialna za promocję Gminy Ustronie Morskie.

Trasa rowerowa do najstarszych dębów w Polsce cieszy się popularnością i jest chętnie odwiedzana przez miłośników przyrody. Rowerzyści co roku organizują rajdy rowerowe do najstarszych dębów. W tym roku ma być licznie, wesoło i z pompą. Na okoliczność obchodów przygotowany zostanie tort, który na pomieścić 800 świeczek. Organizatorzy obchodów zapewniają, że będzie wiele atrakcji, które na razie są tajemnicą. Na pewno jednak, uczestnicy obchodów będą chcieli objąć jubilata, trzymając się za ręce by go otoczyć. Ile osób zdoła zmieścić się w tym łańcuchu, jeszcze nie wiadomo. Obwód jego pnia, na wysokości 1,3 m wynosi 6,91 m, a wysokość drzewa sięga 32 m. Jego korona natomiast, ma średnicę ok. 20 m. Zatem, wszyscy chętni do tego wyjątkowego uścisku są mile widziani.

Jeśli więc macie czas, to koniecznie tego dnia przyłączcie się do jednej z dwóch grup wyruszających z Kołobrzegu lub Ustronia Morskiego, na obchody jubileuszu nadania imienia. Możecie tez przyjechać sami, lub stworzyć swoją grupę z miejsca, gdzie spędzacie urlop. Organizatorzy zapewniają, że czekają na wszystkich i liczą na dużą frekwencję. I pamiętajcie - pod tym dębem śpiewa się: tysiąc lat, tysiąc lat niech żyje, żyje nam... , bo swoją pierwszą "stówę", Bolesław przeżył już dawno temu.

Dodano: 2015-08-24 08:56:00

Komentarze (2)
Anonim
5.08.2021 14:25

Jako miłośnik przyrody z wielką chęcią biorę udział w takich trasach rowerowych. Wspaniała inicjatywa z okazji imienin dęba Bolesława.

Anonim
5.08.2021 14:26

Organizatorzy bardzo postarali się z atrakcjami. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają zamiar wybrać się następnym razem.

Dodaj komentarz