Dawna Bateria Artylerii Stałej

  • Adres Wieniotowo - zejście na plażę
    78-111 Wieniotowo
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niszczejące pozostałości po placówce wojskowej założonej w 1950 r. w wyludnionej na długie lata po zakończeniu II Wojny Światowej niemieckiej wsi Alt Wendhagen - obecnie noszącej nazwę Wieniotowo. Była to 31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim - zlokalizowana ok. 1,5 km na wschód od tej miejscowości. Powstała jako element ufortyfikowania polskiego wybrzeża i ochrony portów w wypadku wojny państw socjalistycznych z Zachodem.

Stanowiska artyleryjskie zbudowano na szczycie wydmy, na wysokości 22 metrów n.p.m. W 1954 w gotowości bojowej znalazły się 4 radzieckie działa B-13 kalibru 130mm z pełną obsługą i zapleczem w trzykondygnacyjnych bunkrach (stanowisko ogniowe, magazyn amunicji, koszary dla załogi). Ważnym uzupełnieniem baterii ciężkiej artylerii były rozstawione na plaży gniazda karabinów maszynowych i bunkry dla obrony przed desantem z morza. Placówkę w Wieniotowie zlikwidowano w 1974 r.

Część baterii - w tym główny punkt dowodzenia - wciąż znajduje się na zamkniętym terenie wojskowym, jednak resztę ocalałych fragmentów wciąż można oglądać - na własne ryzyko. Czas i ludzie ewidentnie nie obeszli się z baterią łaskawie. Placówka wciąż jednak stanowi fragment stosunkowo mało znanego rozdziału polskiej historii.

Mini przewodnik

Resztki po zlikwidowanej w 1974 roku jednostce, którą powołano w 1954 r. w celu przygotowania obrony polskiego wybrzeża przed ewentualnym atakiem. Pod Wieniotowem rozstawiono 130-milimetrowe działa B-13, wraz z pełnym zapleczem i załogą. Część opuszczonej baterii można oglądać na własną odpowiedzialność, część mieści się na zamkniętym terenie wojskowym.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja