Dawna Bateria Artylerii Stałej

Niszczejące pozostałości po placówce wojskowej założonej w 1950 r. w wyludnionej na długie lata po zakończeniu II Wojny Światowej niemieckiej wsi Alt Wendhagen - obecnie noszącej nazwę Wieniotowo. Była to 31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim - zlokalizowana ok. 1,5 km na wschód od tej miejscowości. Powstała jako element ufortyfikowania polskiego wybrzeża i ochrony portów w wypadku wojny państw socjalistycznych z Zachodem.

Stanowiska artyleryjskie zbudowano na szczycie wydmy, na wysokości 22 metrów n.p.m. W 1954 w gotowości bojowej znalazły się 4 radzieckie działa B-13 kalibru 130mm z pełną obsługą i zapleczem w trzykondygnacyjnych bunkrach (stanowisko ogniowe, magazyn amunicji, koszary dla załogi). Ważnym uzupełnieniem baterii ciężkiej artylerii były rozstawione na plaży gniazda karabinów maszynowych i bunkry dla obrony przed desantem z morza. Placówkę w Wieniotowie zlikwidowano w 1974 r.

Część baterii - w tym główny punkt dowodzenia - wciąż znajduje się na zamkniętym terenie wojskowym, jednak resztę ocalałych fragmentów wciąż można oglądać - na własne ryzyko. Czas i ludzie ewidentnie nie obeszli się z baterią łaskawie. Placówka wciąż jednak stanowi fragment stosunkowo mało znanego rozdziału polskiej historii.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz