Kołobrzeski Skansen Morski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Utworzony w 2010 roku Kołobrzeski Skansen Morski, będący oddziałem kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego, zlokalizowany jest w sąsiedztwie tzw. Reduty Solnej - jednego z wielu dawnych fortów miejscowej twierdzy. Plenerowa wystawa prezentuje cenne eksponaty i zabytki związane z żeglugą i marynarką wojenną. Prym wiodą tutaj dwa udostępnione do zwiedzania od środka okręty, które jeszcze niedawno cumowały w porcie w Kołobrzegu.

ORP Fala to kuter torpedowy o wyporności 237 ton, zbudowany przez gdyńską Stocznię Marynarki Wojennej w 1964 r. Podstawowym zadaniem ścigaczy tego typu było tropienie i niszczenie okrętów podwodnych nieprzyjaciela. ORP Fala w 1991 r. trafił do Bałtyckiego Dywizjonu Straży Granicznej, gdzie służył przez kolejne 5 lat. Następnie został przekształcony w muzeum - do skansenu trafił w 2012 r.

Drugim okrętem wojennym, który można dokładnie obejrzeć od rufy, przez wszystkie pomieszczenia statku aż po dziób, jest ORP Władysławowo. Jednostka rakietowa radzieckiej produkcji (Rybińsk 1975 r.) miała trafić na złom w 2006 r., jednak dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii i żeglarstwa - po wielu logistyczno-finansowych perypetiach - trafiła ostatecznie w ręce muzeum w Kołobrzegu.

Kolekcję uzupełnia mnóstwo “drobnych” fragmentów statków. Znajdują się wśród nich maszt zasłużonego w działaniach drugowojennych niszczyciela ORP Burza, armaty różnego kalibru, torpeda, szereg kotwic, XVIII-wieczny kompas czy ponad 100-letni jacht Orkan II.

Solidną dawkę edukacji zapewniają klasyczne tablice informacyjne oraz sferyczne panoramy.

Mini przewodnik

Plenerowa wystawa Muzeum Oręża Polskiego, skupiająca się na marynarce wojennej. Główną atrakcją są tutaj dwa wycofane z wieloletniej służby okręty, które można zwiedzić w całości - ścigacz torpedowy ORP Fala oraz kuter rakietowy ORP Władysławowo. W zbiorach znajduje się jeszcze wiele interesujących i cennych eksponatów związanych z morską żeglugą.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja