Czy warto przyjechać do Ustronia Morskiego jesienią?

Powoli zbliża się koniec lata i początek jesieni. Niektórzy z nas dopiero wtedy, po sezonie letnim pełnym pracy, mogą wyrwać się na upragniony urlop nad pięknym, polskim morzem. Pozostaje jedynie dylemat jaką miejscowość wybrać? Większą, mniejszą, bardziej po zachodniej czy wschodniej części wybrzeża? Hmm, według nas idealnym miejscem na jesienny odpoczynek jest Ustronie Morskie, o czym poniżej postaramy się opowiedzieć. Jak dobrze, że jesień nad Morzem Bałtyckim jest piękna bez względu na pogodę...


Dla osób lubiących ciszę i wypoczynek na świeżym powietrzu, Ustronie Morskie jesienią to wspaniałe miejsce. Piękne piaszczyste plaże okolone wydmami, są wspaniałym miejscem do spacerów i obserwacji przyrody. To właśnie tu, nad morzem, jesienią najłatwiej jest zaobserwować i sfotografować przeloty ptaków, które udają się na tereny, które pozwolą im przetrwać zimę. Często rano lub po południu możemy zaobserwować ptaki lecące nisko nad morskimi falami. Jest to spektakularny widok. Wart wczesnego wstania i pójścia nad morski brzeg, nawet przy wietrznej pogodzie. Zresztą, wiatr od morza to lekarstwo, które wspaniale działa na choroby dróg oddechowych, płuca, alergie. Aerozol morski dostarcza nam oprócz jodu, także wiele mikroelementów, które działają dobroczynnie dla naszego zdrowia. Nie tylko sprawiają, że czujemy się lepiej, ale także poprawiają nasza cerę, poprzez nawilżenie cennymi pierwiastkami.

Nie od dziś wiadomo, że bieganie po plaży wzmacnia mięśnie, amortyzuje stawy i poprawia kondycje. Popularny ostatnio nornic walking jest tu także popularny. Można wypożyczyć kijki lub skorzystać z nauki pod okiem instruktora. Poza tym, gimnastyka w grupie motywuje. Daje możliwość poznania innych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Jesienią, kiedy ubrać można lekką kurtkę lub bluzę, aktywność fizyczna na plaży jest bardzo komfortowym sposobem na poprawę kondycji.

Ustronie Morskie posiada wspaniałe ścieżki i szlaki pieszo-rowerowe. Jeśli więc lubimy jazdę na rowerze lub piesze wycieczki, czekają na nas przygotowane i oznakowane trasy, które możemy przemierzać przez cały rok. Szczególnie urokliwa jest trasa do Kołobrzegu przez Eko Park, gdzie z jednej strony mamy tereny bagienne zamieszkałe przez liczne ptaki jak: gęsi, kaczki, łabędzie, gągoły, z drugiej zaś plażę i morze. Tu, nad morzem możemy podziwiać ponadto: mewę śmieszkę, mewę pospolitą, mewę żółtonogą, rybitwy, pliszkę siwą i łabędzie. Trasa ta jesienią, kiedy liście drzew przybierają rozmaite odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni, prezentuje się absolutnie nadzwyczajnie.

W tym czasie, na plaży, często po burzach, pojawia się też wiele białych lub brązowo-czarnych muszelek. To naoczny ślad, że w morzu żyją skorupiaki. W Bałtyku żyją cztery gatunki małży. Nie są one co prawda tak dużych rozmiarów, jak te spotykane w Morzu Śródziemnym, mimo to jednak zasługują na uwagę bacznych obserwatorów przyrody. Są to małże: piaskowa, sercówka, omułek i rogowiec bałtycki. Najłatwiej znaleźć je po jesiennych sztormach na samym brzegu morza.

Choć może wydawać się nam, że w Bałtyku nie ma większych ssaków to jednak tylko dlatego, że zwykle bywamy tu w czasie wakacji. Wtedy na plażach jest pełno ludzi, a tym samym zwierzęta morskie omijają te miejsca. Ssakami, które budzą sympatię turystów, przyjeżdżających poza sezonem są: foka szara, foka obrączkowana, foka pospolita i morświn. Ich populacja w ostatnim czasie rośnie, może dlatego również w okolicach Ustronie Morskiego, można spotkać pojedyncze osobniki odpoczywające na plaży. O ile w czasie wakacji jest to zupełnie niemożliwe, o tyle jesienią zdarza się to dość często. Jeśli więc chcecie na własne oczy zobaczyć te urocze zwierzęta bądźcie cicho i odwiedzajcie miejsca, gdzie nie spaceruje zbyt wiele osób (i najlepiej wczesnym rankiem).

Ustronie Morskie po sezonie to także wspaniałe miejsce dla ornitologów, biologów, poszukiwaczy bursztynów, osób, które cenią sobie obcowanie z naturą w ciszy i harmonii. To raj dla artystów, którzy mogą malować, fotografować, pisać. Może dlatego mieszka tu tak wiele osób, które tworzą. Może dlatego warto wybrać się tu, aby podziwiać siłę jesiennych sztormów, barwę nieba zmieniającą się jak w kalejdoskopie, nisko wiszące nad horyzontem słońce czy piękno i surowość nadmorskiego krajobrazu... Po to wszystko zapraszamy jesienią!

Dodano: 2015-09-03 11:36:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz