Łososiowe Dygowo

Dygowo to niewielka miejscowość, a raczej większa wieś, będąca siedzibą gminy Dygowo, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim. A z czego gmina ta może być znana? Mieszkańcy Dygowa i całego powiatu Kołobrzeskiego bez trudu odpowiadają na pytanie: z czego słynie Dygowo? Jedni mówią, że z pomnika łososia, inni - po prostu z łososia.


Herb gminy Dygowo przedstawia trójpolową tarczę, w której środku znajdują się:

  • liście dębu z żołędziem w kolorze zielonym na żółtym polu,
  • trzy kłosy zboża z żółtą przepaską na zielonym polu,
  • ryba zwrócona w prawo i dwie białe wstęgi fal, na niebieskim polu.

No właśnie, w gminnych dokumentach mowa jest o rybie, jednak patrząc na Herb od razu widzimy, że mowa tu o łososiu. Gmina Dygowo potwierdzając swój związek z tą szlachetną rybą zamówiła i ustawiła w Gminie pomnik łososia. Autorem rzeźby jest Romuald Wiśniewski - znany i ceniony artysta z powiatu kołobrzeskiego, który ma na swoim koncie wiele rzeźb usytuowanych w wielu publicznych miejscach np. przy Latarni Morskiej w Kołobrzegu.

Wracając jednak do Dygowa i łososia, 18 lipca warto odwiedzić te tereny. Jest ku temu bowiem bardzo interesujący powód - Biesiada Łososiowa. Ta sztandarowa impreza Gminy kusi szeregiem atrakcji dla wędkarzy, biegaczy, kajakarzy, rowerzystów i smakoszy - to bez wątpienia czas święta i zabawy.

Podczas pobytu w tym czasie w okolicy Dygowa lub w jednej z miejscowości powiatu kołobrzeskiego, koniecznie przyjechać należy na Biesiadę Łososiową, która ma miejsce co roku na centralnym placu gminnym w Dygowie. Oficjalnie rozpoczęcie imprezy odbywa się w tym roku o 14.30, ale Ci, którzy zechcą wziąć udział w zawodach wędkarskich muszą wstać wcześnie rano i przybyć na miejsce zbiórki, przy pomniku łososia, już o godz. 5.00 rano.

W ramach imprezy odbywa się także „gonitwa łososiowa” – swoisty triatlon, na który składają się: kolarstwo, kajakarstwo i bieg miedzy polami. Uczestnicy gonitwy będą zmagali się w kategoriach: OPEN mężczyzn i OPEN kobiet. Specjalnie dla mieszkańców Dygowa, aby zachęcić ich do czynnego wypoczynku przygotowano także odrębne kategorie - Mistrzostwa Gminy Dygowo w kategorii kobiet oraz Mistrzostwa Gminy Dygowo w kategorii mężczyzn.

Biesiada łososiowa jest niepowtarzalnym i radosnym przedsięwzięciem o charakterze rekreacyjnym. Towarzyszą jej występy zespołów ludowych, są gry i zabawy dla dzieci, zabawa taneczna i degustacja sławnej „Zupy łososiowej po dygowsku”, która tego dnia smakuje w sposób szczególny. Przepis na zupę jest pilnie strzeżoną tajemnicą gminną, zupa zaś przyrządzana jest tylko na szczególne okazje: festyny, pikniki, dożynki.

Kto raz pojawi się na biesiadzie, z niecierpliwością czeka na kolejną jej edycję, aby przyjechać nad piękną, malowniczo meandrującą w tej okolicy Parsętę i spróbować: wędzonych, pieczonych i grillowanych łososi i innych ryb z niedalekiego Bałtyku. Atmosfera, którą tworzą mieszkańcy, wędkarze, zawodnicy, koła gospodyń wiejskich i zespoły muzyczne sprawia, że czas płynie tu miło i rodzinnie.

Warto więc korzystając z urlopu zboczyć z zatłoczonych kurortów i zobaczyć piękną okolicę, oddaloną od Ustronia Morskiego o niecałe 12 kilometrów. Do Dygowa dotrzeć można: autobusem, samochodem, rowerem lub pociągiem (z Kołobrzegu). Szczególnie ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna, a pociągi na tej trasie jeżdżą dość często.

Będąc w Dygowie koniecznie należy dotknąć też pomnika łososia i sprawdzić, czy prawdą są miejscowe pogłoski, mówiące o tym, że:

  • zdjęcie z wędką pod pomnikiem gwarantuje udany połów,
  • zdjęcie ze złowionymi rybami przynosi szczęście podczas kolejnego połowu,
  • zdjęcie zakochanej pary przed pomnikiem przynosi jej dalsze szczęście w miłości,
  • zdjęcie nowożeńców przed pomnikiem daje gwarancję niedługiego poczęcia potomstwa.
Dodano: 2015-07-01
Komentarze (0)
Dodaj komentarz