Niedoceniane zakątki Ustronia Morskiego i okolic

Dla lubiących piesze wycieczki

Kiedy skierujemy się w stronę Gąsek, na wschód od centrum Ustronia Morskiego dotrzemy do malowniczej rzeki Czerwonej. Swą nazwę, rzeka wzięła od charakterystycznego czerwonawego zabarwienia wody, spowodowanego budową geologiczną koryta, pełnego czerwonej glinki.

Rzeczka ma długość około 31 km, a w okolicy Ustronia Morskiego wpływa do morza. Widok na nią jest imponujący i wart wycieczki w tym kierunku. Swój bieg, rzeka Czerwona rozpoczyna od ujścia z jeziora Parnowskiego w powiecie koszalińskim, w gminie Biesiekierz. Po rekultywacji jeziora, utworzono na nim częściowy rezerwat przyrody. Nad jeziorem znajduje się też zespół pałacowo-parkowy z I połowy XIX wieku, obok którego położony jest zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku. Odnowiony pałac czeka na gości. Otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym może być miejscem na romantyczne wycieczki.

A jeśli lubimy piesze wycieczki możemy, po przeprawieniu się przez most na rzece Czerwonej, kierując się na południe do miejscowości Kładno, a następnie Borkowice, idąc wzdłuż rzeki i mając ją po prawej stronie, dotrzeć do Śmiechowa i Borkowic. Następnie mijamy drogę Kołobrzeg – Koszalin (trasa11),gdzie dalej, kierując się na południe dotrzemy do Parnowa i jeziora Parnowskiego. Trasa ta zajmie nam około 4, 5 godziny pieszo. Samochodem dotrzemy tam natomiast w pół godziny.

Dodano: 2015-06-11 15:14:00
Poprzedni 1 / 4

Komentarze (0)
Dodaj komentarz