Obozy dla dzieci? Fajna sprawa!

Czy ktoś mógłby powiedzieć, że nie lubi wakacji? Czy ktoś powie, że obozy dla dzieci nie są cool? Chyba nikt! Wszyscy wiedzą, że udany, grupowy wypoczynek wśród rówieśników to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju - niepowtarzalne, dające mnóstwo satysfakcji, dobrej energii i sił na nowy rok szkolny.

Jakie obozy dla dzieci pamiętają rodzice i dziadkowie?

Kto ma pociechy w wieku 8-18 lat, z pewnością temat jest mu bliski i wie, jak bardzo zmieniają się z roku na rok wypoczynki dla dzieci. Kiedyś kolonia to był wyjazd z panią w jakieś miejsce, a tam brak jakiegoś konkretnego programu - po prostu pobyt nad jeziorem, gdzie dzieci w sumie robiły co chciały. Nie było to złe, było odpowiednie na tamte czasy, jednak minęły dziesiątki lat od takich wyjazdów. Teraz nikt nawet nie zaproponuje obozu bez programu czy obozu bez profesjonalnie wykwalifikowanej kadry, ratowników i instruktorów.

Obozy dla dzieci w XXI wieku

Zmieniły się czasy, zmienia się też młodzież. Oczekuje ona od wypoczynku czegoś więcej, niż tylko jeziora i piłki. Przede wszystkim dzieci i rodzice oczekują dziś bardzo dobrej organizacji - aby nie tracić ani chwili z cennego czasu wakacji. Sprawnie prowadzony obóz ma czas na intensywny wysiłek, na rozwijające warsztaty, na poznawanie okolicy, ale też na beztroskę na plaży i relaks. Dzieci chcą czuć się bezpiecznie - stąd duże wymagania rodzin co do standardu ośrodków i do wielkości grup wychowawczych. Uczniowie mają też mnóstwo zainteresowań i pasji, więc w wakacje także chcą je rozwijać. Stąd w ofercie obozów dla dzieci w naszych czasach tyle tematów wyjazdów - znajdziemy tu niemal wszystko, co tylko możliwe do wymyślenia…

Mix tematyk to znak naszych czasów

Jeszcze istnieją obozy dla dzieci o profilu ogólnym lub ogólnosportowym, są też wyjazdy relaksacyjne i chillout. Jednak najwięcej ze wszystkich stanowią bardzo tematyczne wyprawy. Obozy sportowe, aktywne, wędrowne, akrobatyczne, żeglarskie - to grupa tych najbardziej “ruchowych”. Artystyczne, malarskie, gitarowe, hand made, czy filmowe to grupa z dziedziny “art”. Jest też grupa typu “hobby” - czyli anime i manga, kryminalistyczne, produkcji filmowej, fotograficzne, rockowe, czy RPG. Kolejną grupę stanowią obozy językowe. Coraz szerszą grupę stanowi tematyka “eko” - są obozy artystyczno-ekologiczne, wakacyjne konwenty naukowe o ekologii, czy też obozy leśno-survivalowe z elementami ekologii, obozy bushcraft czy przyrodnicze. Kolejną wyodrebnioną grupą są obozy zagraniczne.

Co słychać w wakacyjnym sporcie?

Z grupy obozów dla dzieci na sportowo można wyłonić mnóstwo typów sportów do wyboru. Obozy sportów wodnych, jak kajaki, żeglarstwo, nurkowanie, narty wodne, skimboard czy windsurfing cieszą się wielką polarnością. Popularne są także sporty “lądowe”, czyli piłka nożna, siatkówka, koszykówka, łucznictwo, quady, rowery, biegi czy wspinaczka. Najlepsze jednak i przeznaczone dla każdego są obozy ogólnosportowe lub “aktywne”. Tam odnajdzie się każde dziecko, niezależnie od jego kondycji fizycznej i pasji do sportów. Obozy dla dzieci o profilu sportowym są każdorazowo uatrakcyjniane sportami mało znanymi i ciekawymi zabawami ruchowymi. Dzięki temu młodzież naprawdę dużo się rusza, uczy się nowych zabaw ruchowych, integruje się z grupą, a także uczy się zdrowego życia pełnego ruchu.

Kiedy i jak rezerwować?

Obozy dla dzieci (https://www.kogis.pl/regiony/nad-morzem/) są w sprzedaży już nawet rok wcześniej - w zasadzie po wakacjach zawsze za chwile pojawiają się oferty na kolejny sezon. Wiele osób zatem rezerwuje obozy dla dzieci już w październiku. Nie trzeba się aż tak spieszyć - zwykle w marcu i kwietniu jeszcze jest sporo miejsc do wyboru na różnych obozach. Najczęściej dzieci zapisują się na kolonie w kwietniu i maju - wtedy rodzice już znają swoje plany urlopowe i wiedzą jak będą rozplanowane wakacje. W maju często kończą się miejsca na najbardziej poszukiwane i oblegane tematyki obozów dla dzieci. Jednak nic straconego, bo nawet na początku lipca znajdziemy jeszcze jakieś miejsce. Trzeba tylko dobrze poszukać. Jednak jeżeli chcemy mieć pewność terminu odpowiadającego nam, miejsca, tematyki i grupy wiekowej - najlepiej do końca kwietnia uporać się z wyborem obozu dla dzieci. Przy zapisie płacimy zwykle zaliczkę, a miesiąc przed wyjazdem - resztę kwoty.

Dodano: 2021-02-25 13:30:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz