Poznaj tajemnicę najstarszych dębów w Polsce

Jeszcze do niedawna nie wiedziano nawet o ich istnieniu. Gdyby nie grupa miłośników przyrody z Powiatu Kołobrzeskiego może wciąż czekałyby na swoje odkrycie. Mowa tu o najstarszym Dębie w Polsce „Bolesławie" oraz o jego nieco młodszym koledze „Warcisławie", które to rosną w Gminie Ustronie Morskie, w niewielkiej miejscowości Rusowo. Oba drzewa to dęby szypułkowe, które powszechnie są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszą się wyjątkowym szacunkiem i sympatią.


Na trop najstarszych dębów wpadli miłośnicy przyrody, którzy sprawdzali oznakowanie ścieżki pieszo-rowerowej i fotografowali najpiękniejsze okazy fauny i flory w Kołobrzeskim Lesie. Zaraz potem o odkryciu poinformowali władze Gminy Ustronie Morskie.

W roku 2000, wiek dębu szypułkowego „Bolesław” został określony na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych. W toku badań stwierdzono, że ma on aż 800 lat. Istnienie tego dębu jest więc sensacją i będąc w Ustroniu Morskim trzeba go koniecznie zobaczyć. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 metra od ziemi wynosi 691 cm. Bolesław wysoki jest na 30 metrów, a średnica jego korony ma 18 metrów.

Gmina Ustronie Morskie chcąc rozsławić Dąb urządziła mu chrzciny. 19 sierpnia 2000 roku, koło wiekowego dębu sympatycy przyrody oraz zaproszeni politycy, samorządowcy i okoliczni mieszkańcy, którzy noszą to samo imię co „Bolesław” spotkali się, żeby uroczyście poświadczyć wiek drzewa i symbolicznie nadać mu imię. Dąb otrzymał imię na cześć króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Koło dębu stoi tablica informacyjna, na której znajdują się ciekawostki o tym wspaniałym okazie. Akt nadania imienia „Bolesław”, jako historyczny dokument znajduje się w zbiorach dotyczących historii miasta i okolic, w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Drugi z dębów to „Warcisław", któremu nadano te imię na cześć księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. „Warcisław” mierzy w obwodzie, na wysokości 1,3 metra - 720 cm, co sprawia, że prezentuje się nie mniej okazale od kolegi. Jest nieco wyższy od Bolesława, ma bowiem 37 metrów, a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce.

Do obu dębów najlepiej udać się na wycieczkę pieszą lub rowerową. Z Ustronia Morskiego prowadzi do nich „Błękitny szlak do najstarszych dębów w Polsce”, który mierzy 31 km. Szlak obfituje w wiele pomników przyrody ożywionej. Nieopodal Warcisława rosną na przykład majestatyczne buki. Las ten jest lasem mieszanym, gdzie drzewa iglaste i liściaste rosną tuż obok siebie. Jego podłoże jest podmokłe, co sprawia, że często unoszą się nad nim mgły, nadające temu miejscu baśniowej tajemniczości.

Czy dęby rosnące w Kołobrzeskim lesie to koledzy, czy rodzina nie wiadomo. Legenda głosi, że „Bolesław” i „Warcisław” są ze sobą spokrewnieni. Ponoć Warcisław wyrósł z żołędzia, który upuścił ptak lecący w miejscu, gdzie obecnie rośnie. A może to była wiewiórka, która zakopała swoje skarby i zapomniała o nich? Jedno jest pewne - po wycieczce do „Najstarszych dębów w Polsce” możesz się poczuć się silny jak dąb i docenić moc natury.

Dodano: 2015-06-08
Komentarze (0)
Dodaj komentarz