Ustronie Morskie rajem dla wędkarzy?

Najcenniejszym przyrodniczym walorem gminy Ustronie Morskie jest jej położenie nad 10-kilometrowym odcinkiem wybrzeża Bałtyku. Dodatkowym atutem są też trzy mola, które znakomicie nadają się do wędkowania. Gmina położona jest między dwoma rzekami: rzeką Czerwoną na wschodzie i rzeką Parsętą na zachodzie. Są to rzeki zasobne w ryby, lubiane przez wędkarzy. Stąd też, bez wątpienia można stwierdzić, że Ustronie Morskie jest dobrym miejscem, aby wybrać się tu na połów.


Różnorodność ekosystemów, które oferuje Ustronie Morskie daje sporo ciekawych możliwości połowu ryb od słodkowodnych po morskie. Zarówno mniejsza z rzek - rzeka Czerwona jak i ta większa - Parsęta, są zasobne w ryby i chętnie organizuje się tu zawody wędkarskie. Obie rzeki wpływają do Bałtyku, skąd na tarło do rzek wpływają łososie i trocie.

Rzeka Parsęta bogata jest w wiele gatunków ryb, które zamieszkują jej czyste wody. Do najważniejszych należą: łosoś, troć wędrowna, pstrąg potokowy, lipień. Są tu także ciekawe i rzadkie gatunki ryb jak: minóg strumieniowy, minóg rzeczny, strzebla potokowa, a także inne gatunki atrakcyjne dla wędkarzy.

W rzece Czerwonej spotkać można natomiast: trocie, łososie, pstrągi, okonia, szczupaki, węgorze. Na rzece Czerwonej możemy też łowić płocie morskie, które wypływają tu na tarło.

Dla wędkarzy , którzy chcą przeżyć morską przygodę, armatorzy kutrów rybackich i statków spacerowych w pobliskim Kołobrzegu organizują profesjonalne wyprawy na dorsza. W Ustroniu Morskim istnieje także możliwość zabrania się na taki połów z rybakiem, jego łodzią rybacką.

Jeżeli jednak wolimy stały ląd i niezbyt dobrze znosimy morskie falowanie, możemy spróbować udać się na połów ryb morskich na ustrońskie mola. Z ryb, które dość blisko brzegu wybierają się na żerowiska można tu spotkać najczęściej śledzie i płastugi, popularnie zwane flądrami. Jeśli dopisze nam szczęście, możemy tez trafić na mniejsze okazy dorsza. Za najbardziej atrakcyjne wędkowanie morskie, uważa się poławianie leszczy bezpośrednio z plaży. Wystarczy ubrać się w wodery lub piankę do nurkowania, żeby zanadto nie zmarznąć w wodach Bałtyku i stanąć na mieliźnie obok innych wędkarzy. Może uda nam się nawet złowić pięknego, tłustego, złotego leszcza morskiego. Miłośnicy wędkowania z Ustronia twierdzą, że najlepsze miejsca do wędkowania to właśnie: Sianożęty, Ustronie Morskie w okolicy rzeczki Czerwonej, gdzie obok smacznego leszcza można złowić dorodne płocie i okonie.

Między wsią Kukinią w Gminie Ustronie Morskie, a Stójkowem w Gminie Dygowo, znajduje się także 15-hektarowe Jezioro Stójkowo, ze specjalnym ośrodkiem wędkarskim, gdzie po wykupieniu licencji możemy swobodnie łowić: karpie, szczupaki, amury, leszcze liny, okonie, płocie, karasie i węgorze. Jezioro posiada małe wysepki, na których można się całkowicie odciąć od cywilizacji i poświęcić tylko wędkowaniu.

Czyste rzeki, małe pobliskie jeziorko oraz pas brzegowy, sprzyjają wędkarstwu na tym terenie. Oczywiście, żeby móc łowić ryby trzeba posiadać odpowiednie dokumenty. Na przykład, na połów ryb morskich potrzebna jest licencja, którą można wykupić w Kapitanacie Portu w Kołobrzegu. Na rzeczce Czerwonej wystarczy karta Polskiego Związku Wędkarskiego.

Dodano: 2015-09-03 09:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz